Sık Sorulan Sorular

SIK SORULAN SORULAR

TV, Radyo, İnternet Reklamları hakkında merak edilen en çok karşılaştığımız soruları ve cevaplarımızı burada bulabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular 1
Sardunya Reklam "Ödün verilmeyen kişiselleştirilmiş hizmet" kurumsal misyon bildirgesi ile İş ve Görüşmelerini yapan firmadır. "Güven, en büyük hazinedir." bizim en önemli söylem ve davranışlarımızı oluşturur. Sardunya Reklam'dan gönül rahatlığı ile alım yapabilir, reklam verebilirsiniz. Bizim için maddiyattan daha önemli olan başarı hissidir. Güçlenmek, güvenilir kazan-kazan ilişkisi kurmak isteyen her firma ile çalışırız, siz de böyle bir firma ile çalışmak istersiniz. Bu yüzden Sardunya Reklam'ı tercih edersiniz.
Fiyatlar hep aynıdır, sadece sektörel olarak fiyatlar değişir, bir inşaat firmasının reklamı ile deterjan reklamının birim saniye fiyatları çok az farklılık gösterir. Birim saniye üzerinden ücretlendirilirsiniz, biz tam süre kullandırması garantisi verdiğimiz örneğin 400 saniye kullanımınızı kötü niyetli başka kişi veya firmalar size 400 saniye satıp, siparişi 200 saniye olarak girdiklerine şahit olduk. Fiyat farklılıkların bundan başka açıklaması yoktur. Ucuz fiyata aynı işi bulduğunu zannedip sonra TV reklamlarından fayda görmedik diye yakınanlardan olmayın lütfen.
En önemli veri, hedef kitlenizin davranışıdır. Hedef kitleniz profesyonelce analiz edilmelidir. Reklam kampanyanız için belirleyeceğiniz bütçe en az 3 aylık olmalıdır, bir reklam kampanyasının başarılı olup olmadığın göstergesi 3 ay sonunda belli olur. 3-4 reklam verelim, büyük cirolar elde edelim gibi düşüncelere kapılmamalısın. Sizde dahil TV'de gördüğünüz bir ürünü hemen satın almazsınız. Bu yüzden reklamlarınızı her zaman 2. 3. ekranlara taşımalısınız. Reklam kampanyanızı TV-Radyo-İnternet-Açıkhava olarak dağıtmalısın. Hedef kitlenizin karşısında her mecrada çıkmalısınız. Tabii ki bunlar için en önemli kıstas bütçedir, küçük bütçenizi tüm ekranlara dağıtmak, kumsalda ki cam taneleri gibi olacaktır. Bütçenize en uygun planı yapmak için hedef kitlenize olabildiğince yüksek frekans(tekrarda) reklamlar göstermeniz küçük bütçeleri de etkili hale getirecektir.
Israrla istediğiniz reklam planınız yoksa, bütçeniz dahilinde sizin için reklam planı oluştururuz. Hazır reklamınız yoksa reklamınızı uygun bir biçimde hazırlarız. Onayladığınız reklam planını içeren sözleşmeyi size göndeririz. Ödemeniz ve reklama onayınızla, reklamlarınızı yayın sırasına alırız. Her reklam yayınlanmadan önce yetkililerin telefonlarına tv canlı yayın linki ile REKLAMLARINIZ AZ SONRA YAYINDA sms'i göndeririz. Reklamlarınız bittikten sonra sosyal medya hesaplarınızda yayınlamanız için birer kesiti size göndererek iş bizim tarafımızdan başarıyla sonuçlandırılmış olur.
Sattığınız ürünü kimler kullanacak bu sorunun en basit cevabıdır. Bu kullanıcılar nelere dikkat ediyor, ne seyrediyor, nasıl davranış gösteriyor sorularının cevabı da sizin hedef kitleniz üzerinde başarılı reklam kampanyaları yapmanızı sağlayacaktır. Müşterilerine gönderilecek kısa anketler, gözlemler ile davranış bilimlerini harmanladığınızda hedef kitlenizi belirlemiş olacaksınız.
Öncelikle reklamın kötüsü olur, küçük bütçenizi farklı ekranlara dağıtırsınız bu kötü bir reklam olmuş olacaktır. Reklamınızın amacı tüm diğer etkenler dışında frekans(tekrar) olmalıdır. Ne kadar çok tekrar o kadar akılda kalıcılık oluşturacaktır. Reklamı uzun soluklu düşünen otomatik olarak kazanır. Bütçeniz az bile olsa hep daha fazla tekrar ile reklam yapmak olmalıdır. Asıl amacınız olan satış, tutundurma, bilinirlik, sadakat reklamlarınızda ki tekrar göre yükselen grafik izleyecektir.
Sırasıyla: Hedef kitle analizi - yayınlanacak reklamda içeriğin belirlenmesi - bütçe - reklam planı(strateji) - yayın - raporlama - analiz.
Yaptığınız reklamda bütçeniz doğru kullanılmamış olabilir, hedef kitlenizin davranışını doğru analiz edilmemiş olunabilir, sadece sizin istediğiniz program/dizilerde reklam vermek istemişsinizdir, reklamda gereğinden fazla içerik kullanılmıştır, reklamınıza gerçek süre kullandırılmamıştır. Tüm bunlardan biraz yada bir tanesinin tamamının reklam kampanyanızda görülmesi reklamınızı faydasız hale getirmiştir.
Faaliyetine devam eden bir şirketseniz; aylık cironuz size yön gösterecektir, bir önceki ayın cirosunun %10'unu bir sonra ki ayın reklam planına ayırmanız size reklam kampanyanızın bütçesini oluşturacaktır, reklam kampanyanız da işlerinizde yükselen bir grafik izleyecektir. Burada 'bizce' yapılan bir hata olarak kurumsal büyük firmaların yıllık reklam bütçeleri ayırmaları. Bu çoğu reklamcının işine geldiği için çokta sorun etmezler. Yöneticiler de bu işi de böyle hallettik diye diğer gündem konularına ağırlık verirler. Bizce sabit bir reklam bütçesi, harcanabilir bir reklam bütçesidir. Size harcanabilen reklam bütçesi değil, artan grafikte iş hacmi istiyorsunuz. Bunu da gerçek bütçenizi sarsmadan sürekli reklam bütçeleri ayırmak ile mümkündür. Cironuz arttıkça reklam bütçenizde artacaktır. Sabit bir bütçe ise size aynı sonuçları verecektir.Yeni bir ürün yada yeni bir şirketseniz; en az 3 aylık gözden çıkarılabilir bir bütçe ayırmalı ve hedef kitlenize en fazla sayıda tekrar ile reklamınızı gösterebileceğiniz 1.2.3. ekranlarda reklamlara yer vermelisiniz. Ancak 3 ay sonunda şirketiniz/ürününüz ve reklam planınız genişleme gösterecektir.
Her reklamın ayrı bir yeri,önemi vardır. TV reklamları algı oluşturur. Algı ise tek gerçektir. Algılandığınız kadarsınız fazlası yada eksiği değil. TV reklamlarında hedef kitlenizin evine misafir olursunuz. Biz, misafirsever bir kültürüz. TV'de yayınlanacak reklamlarınız izlenecek/dinlenecektir. Reklam planınız ne kadar güçlü ve doğru olursa, etkisi de o zaman belirecektir. Markette satılan bir ürün ise hedef kitleniz sizi sepetine attığının farkında bile olmayacaktır. Size ihtiyaç duyduğunda ansızın aklında belireceksiniz. Bir hizmete ihtiyaç duyduğunda size de danışmak isteyecektir. Tüm bunlar için reklam kampanyanızı 2.3. ekranlara da taşımalı, hedef kitleniz ile bir bağ oluşturmalısınız. TV reklamları ile evlerine misafir olarak bu bağda en büyük etkiyi uyandırırsınız. Bunların hepsini doğru da yapsanız tüm anahtar sizde, kurumunuzda, davranışlarınızda bitecektir. Saygısızlık yapmadan tüm nezaketimizle -bizim içinde geçerli olmakla- tüm müşteriler kedi gibidir, ufacık bir ürkütme başka yöne gitmesine yetecektir.
Özellikle bilinç altı reklamları için çok idealdir, hedef kitleniz araçta iken trafik sitresi ile uğraşırken kulağına neden sizi tercih etmesini fısıldamanıza yarayacaktır. Radyo reklamında önemli olan diğer reklamlar gibi bütçe ve frekans(tekrar)dır. Hedef kitleniz size ihtiyaç duyduğu zaman denemek isteyecektir, belki de nereden aklına geldiğinizin farkına bile varmamıştır. Radyo reklamında en çok yapılan hata uzun süreli spotlar, gereksiz telefon numaraları. Yüksek tekrar ile hedef kitlenizin tercih radarına girmek isteyeceğiniz bir etki olmalıdır.
Google, Facebook, Instagram, YouTUBE, Twitter reklamlarını birçok amaçla kullanabilirsiniz. Direk sonuç almak istiyorsanız, reklam bütçeleriniz küçük düzeyde ise Google Arama Ağı reklamları size istediğiniz sonuca ulaştıracak, "Bütçe Belirlerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?" başlığını okuduysanız sonraki aylarda artan bütçeniz ile daha geniş hedef kitleleriniz için Instagram, Facebook, YouTUBE, Twitter hedeflemeleri ile reklam kampanyalarınızı genişletmiş olacak, TV ve Radyo reklamları ile de güçlendirebilirsiniz. İnternet reklamların etkisi nedir? Tamamen kullandığınız amaca bağlıdır. Günümüzde mobil reklamların önemini anlatmaya gerek yok. Hedef kitleniz ihtiyaç duyduğu hizmet/ürünü google soracaktır, karşısına çıkarsınız. Genel bir ürün/hizmetiniz varsa hedef kitleniz günün sitresini atmak için girdiği Instagram'da, Facebook'da , YouTUBE'da, Twitter'da karşısına çıkara kendinizi hatırlatmak/göstermek her firmanın isteyeceği bir etkidir.
Bütçeniz küçük ve etkili olmasını isterseniz bant reklam her zaman önerimizdir. İzleyici, sevdiği programı, diziyi izlerken ekranın 3/1'ni altta yer alacak görsel ve metin içeren reklamınızı gözünden kaçıramayacaktır. Ne kadar çok tekrar ile de sizi o kadar akılda kalıcı yapacaktır. Spot reklam aslında büyük bütçeler ile girilmesi reklam türüdür. İzleyici olarak hepimiz sevdiğimiz program/dizi reklam arasına gittiğinde algımız düşer, zaplar yada diğer ihtiyaçlarımızı gideririz. Spot reklam vermek istiyorsanız mutlaka bant reklam ile desteklemelisiniz. Sadece spot reklam yeterli etkiyi uyandırmaz, bant reklam ile dizi/programın içinde de gösterilmek hedef kitlemiz için x2 katı algı oluşturacak, 'ben bunu hatırlıyorum' , 'reklam arasında da çıkmıştı' diye beyin kendini sizi hatırlaması ile ödüllendirecektir.
Basit olmalı, zaten 1 bant reklam 8 yada 10 saniyedir. Bu sürenin tamamında tüm detaylar ile hedef kitlenizi bunaltmamalısınız, zaten aşırı yoğun içerikli bir bant reklam 2-3 saniye sonra gözün takibinden düşecektir. Anlatmak istediğiniz çoksa diğer tekrarlarda onu vurgulamak daha doğru olacaktır. Reklamınızı grafik çalışmaları ile boğmamalısınız, hedef kitlenize vermek istediğiniz kısa, net ve anlaşılır olmalıdır. Telefon numarası, açık adres, mail, uzun ticaret ünvanı kesinlikle kullanılmamalı, bunun yerine web siteniz ve kısa adresiniz olmalıdır. Bir bant reklam ancak kısa ve öz bilgileri içermesi ile başarılı olur.
Çok iddialı bir ürününüz yoksa aşırı uzun olmamalı, günümüzde insanların algısı 7,2 saniyede değişmektedir ve her 3,2 saniyede bir reklama maruz kalıyoruz. İsteğimiz kendimizi tanıtmak değil, hedef kitlemizin isteğini bizim ona vereceğimiz olmalıdır. Kısa videolara daha fazla tekrar yaptırmak spot reklamlarımızda en çok dikkat ettiğimiz olmalıdır. Reklam süresi uzadıkça algı düşecek, reklamımız gerekli etkiyi uyandırmayacaktır. Savrulmayacak bir bütçeniz varsa spot reklamınızı olabildiğince kısa ve en fazla tekrar ile yayınlanmalıdır.
Hedef kitlenizin kulağına fısıldadığını radyo reklamlarında gereksiz cümle ile uzatmamalısınız, zaten hedef kitleniz sizi dinlemiyor. Onun kulağına fısıldıyorsunuz. Peki hedef kitlenizin kulağına ne fısıldamak isterdiniz? Telefon, açık adres, mail adresi, gereksiz cümleler biri sizin kulağınıza fısıldasa ne kadarını hatırlardınız? Ürün ve hizmetinizi aşırı yorucu olmadan ve neden bu ürün/hizmetinizi alması gerektiğini belirtmeli ve reklamın başında sonunda web adresinizi söylemeniz yeterli olacaktır. O size ihtiyaç duyduğunda sizi bulacaktır.
En önemli özellik başlığınız dikkat çekmesidir. Reklamlarınızda fazla metne yer vermeniz durumunda reklamlarınız daha az gösterim alabilmektedir. Reklam bütçenizden maksimum fayda sağlayabilmek için toplam reklam alanının 5'de 1'i kadar metin olmalıdır, görseller bağımsız yada size özel olmalıdır, reklamda telif sorunu yaşayacağınız görsellere yer vermemeniz gerekir. Eğer gift yada video reklamları yapacaksanız, yukarıda belirttiklerimize ek olarak flaş patlaması, yanıp sönerli efektlere yer vermemelisiniz.
Amacınızı ve hedef kitleniz üzerinde iyi düşünmeli, doğru analizler yapmalısınız. Küçük bütçeler ile etkili planlar çıkarabilirsiniz. İnternet reklamlarını hedef kitlenize yönelik sonuç odaklı reklamlar için kullanmalısınız. Dönüşüm, Pixel, Etiket gibi ayarları web sitenize entegre etmeli, web sitenize bir kere tıklayan potansiyel müşterilerinize tüm sosyal mecralarında reklamlarınızı göstererek de internet reklamlarını yeniden pazarlama olarak kullanabilirsiniz.
Haziran 2016 itibaren RTÜK, reyting ölçümü yapmamaktadır. Bunun yerini bağımsız kuruluşlar almıştır. Bunlarda bir elin parmaklarını geçmezler. Bu ölçüm denek ailelerin televizyonlarına peoplemeter (izleyici ölçer) cihazı takılarak yapılmaktadır. Reyting: İzlenme oranıdır. Her dakikaya düşen ortalama izleyici yüzdeisini gösterir. A/B Total: Ölçüm yapılan dört tane grup vardır. A/B: Eğitim düzeyi ve geliri yüksek. C ve D/E: Daha alt gelir düzeyini temsil eder. Total: Bütün grupların toplamı demektir. Share: İzlenme payı demektir. Belirli bir süre boyunca zaplanmadan izlenme oranı demektir.
Reklamda ünlü birini kullanmak hedef kitlenizin direncini azaltacaktır. Ürün/hizmetinizi tanıtanın tanıdık ve güvenilir biri olması, markanıza karşı direnci azaltacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken kullanılacak ünlünün markanın önüne geçmemesidir. Bu denge çok gözetilmediği için tanıdık bir yüz gören hedef kitleniz ona kitleniyor ve anlatılan ürün/hizmeti çokta algılamıyor. Örnek olarak en son izlediğiniz ünlü hangi ürünün reklamında oynuyordu ne anlatıyordu? Elbette diğer reklamlar için de bu soruları yanıtlayamazsınız. O zaman neden reklam bütçenizin çoğunu prodüksiyon için harcamak isteyeseniz ki? Daha kısa ve öz reklamınızı daha fazla tekrar ile yayına çıkarmayı çok daha önemli buluruz. Büyük bütçeler ayırıyorsanız yada ürün/hizmetiniz aşırı direnç ile karşılaşıyorsa başka tabii ki.
OPT: Off Prime Time/Gündüz Kuşağı demektir. 06:00 - 17:59 arasını içerir. PT: Prime Time/Akşam Kuşağı demektir. 18:00 - 00:00 arasını içerir. LPT: Late Prime Time/Geç Akşam Kuşağı demektir. 00:01 - 05:59 arasını içerir. TV reklamları bu zaman kuşaklarına göre fiyatlandırılır. TV Reklam birim saniye fiyatları aylık olarak kanalların yönetimleri tarafından reyting oranlarına göre belirlemektedirler.
DT: Drive Time/Trafik Saati, 06:00-10:00 17:00-20:00 saatleri arasını içerir. ODT: Off Drive Time/Trafik Saati Dışı 10:01-16:59 20:01-00:00 saatleri arasını içerir. LDT: Late Drive Time/Geç Trafik Saati 00:01-05:79 saatleri arasını içerir. Radyo reklamları bu kuşaklar içinde yayınlanır. Radyo reklam birim saniye fiyatları Radyo Kanal Yöneticileri tarafından reyting oranlarına göre aylık olarak belirlenmektedir.
İnternet reklamları günlük bütçe olarak çalışır. En çok karşılaştığınız terimler TBM-CPC: Tıklama başına maliyet CPM: 1000 gösterim başına maliyet CPL: Hedef odaklı fiyatlandırma CPA: Eylem başına fiyatlandırma CPS: Satış başına maliyet
İlk bizim önceliğimizde çıkartılmış oto-kontol sistemimiz, hem kurum içi hemde müşteri güvenini arttırmaya dayalı geliştirdiğimiz bir sistemdir. Reklamlarınız yayınlanmadan önce mobil olma olasılığınız düşünülerek tv canlı yayın linkli ile beraber REKLAMLARINIZ AZ SONRA YAYINDA sms'ini yetkililerin teline göndeririz, böylece mobil dahi olsanız canlı yayın linkini tıklayarak reklamınızı canlı olarak takip edebilirsiniz. Bu geliştirdiğimiz sistem ile siparişlerinizde tam süre kullandırma garantisi veriyoruz.
Öncelikle "çok ucuz" yada "tanışım var", "ayağınız alışsın" gibi söylemlere inanmamalısınız. Sektörde ki tecrübelerimiz sonucunda bu şekilde çok dili yanmış müşterilere denk geldiğimizi bilmenizi isteriz. Satın almak istediği x4 kere bant reklamı bizim tarafımızdan 65 bin TL gibi rakama denk gelmesine karşın kendisinin 25 bin TL'ye bulduğu için bizi tercih etmeyip, x4 kere reklam siparişi vermişken x1 kere yayınlandığına şahit olduk. Elbette doğal içgüdü olarak bir tarafta ucuz fiyat varken, pahalıyı seçmek zor olacaktır. Bu durumu en güzel liyakatlı bakış açınız belirleyecektir. Sipariş vereceğiniz firma hakkında yapılmış şikayet var mı? Referansları balon mu, gerçek firmalar mı? Kaç yıldır reklam sektöründe? İşi yapmama, yaparken kırpma olasılığı var mı? Bu sorulara gönül rahatlığı ile pozitif cevaplar verdiğiniz firmayı yani Sardunya Reklam'ı tercih etmelisiniz. 🙂 Tercih her zaman sizindir ve her tercihinize saygı duyar, hayırlı olmasını diler, bol kazançlar dileriz.

Yukarıda cevabını bulamadığınız sorunuz varsa bize sorabilirsiniz?


    *Doldurulması zorunlu alanlardır.