Digitürk D-Smart Reklamlarında Sık Sorulan Sorular


bant-reklam

Reklam vermek istiyorum ne yapabilirim?

Çağrı merkezi numaramızı arayarak bizimle iletişime geçin, iki tarafında uygun olduğu bir zamanda sizi işletmenizde ziyaret ediyoruz. Son pürüzleri de gidererek, reklam görselini ve reklam metnini belirliyoruz. Bant Reklamı bizim yapmamızı istemeniz durumunda,tasarım için ön ödemeyi alıyoruz, bir gün içinde size bant reklamınızı sunuyoruz, onaylamanız durumunda tasarım için geri kalan ödemeyi alıyoruz. Tarafların her konuda anlaştıklarını belirten sözleşmeyi imzalıyoruz. 2 gün içinde bant reklamın toplam ödemesini Sardunya Reklam Hesap Numarasına EFT yada Havale yapabilirsiniz. Reklamın yayınından 7 gün öncesinde bant reklam içeriğini DİGİTÜRK ve RTÜK’e gönderiyoruz. Yasa dışı olmadığı sürece onaylanacaktır.  Yayına 2-3 gün kalmışken 2 bant reklamınızın TürkMAX’ta hangi Prime Time programlarda reklamlarınızın yayınlanacağını size bildiriyoruz. LigTV’de ise tüm SÜPER LİG canlı maç müsabakalarının maç önünde yayınlanacaktır.

Reklamlarım hangi maçlarda yayınlanacaktır?

TFF Hasan Doğan Spor Toto Süper Lig Fikstürü için TIKLAYIN…

Canlı maç sırasında reklam verebilir miyim?

RTÜK’ün aldığı karar gereği Türkiye’de yayınlanan hiç bir canlı maç musabakasının içine bant reklam verilemeyecektir. Aksi durumun ilkinde para cezası, ikinci tekrarında RTÜK, ilgili kanalın ihalesini iptal edecektir.

Sezonluk alımlarda her hafta farklı bir bant reklam yayınlayabilir miyiz?

Evet. Reklamın yayınlanacağı haftanın 7-10 gün öncesinde bize bant reklamınızı göndermelisiniz, RTÜK reklamınızı kontrol etmek zorundadır. Bu aynı zamanda haftalık paket alan müşterilerimiz için de geçerlidir.

Yarım Sezonluk Paketin avantajı nedir?

Derbi maçlarını normal maç fiyatına almış olacaksınız. İlk kez ulusal kanalda reklam veren iseniz, reklamların doğası gereği sürekliliğin getirdiği olumlu dönüşümleri test edip şahit olmuş olacaksınız. Karşılıklı sözleşmeler ile de ikinci yarı fikstürü için de rezervasyon yaptırma önceliğiniz olacaktır.

Reklam yayınlatmak istediğimiz maçı seçebilir miyiz?

Sadece ulusal reklam verecek firmalar maç seçebileceklerdir.

TükMAX’da yayınlanacak reklamın zamanını ne zaman öğrenebilirim?

Program ismi sizinle paylaşılacaktır,reklamın yayın DAKİKA:SANİYE’sini Digitürk belirleyecektir. Bunun nedeni günlük acil reklam satışlarında değişebilecek dakika süresidir.

Diğer şehirler için nasıl reklam verebiliriz?

Reklam vermek istediğiniz şehri bize belirtirsiniz, reklamın yayınlanacağı şehirde boş yer olması durumunda reklamınızı yayınlarız.

Bant Reklamı nasıl hazırlayabilirim?

Kendi reklam ajansınız varsa “Reklam görsel ebatları ve uzantısı ne olmalıdır?” sorusunun cevanbını reklamcınıza gönderebilirsiniz, yapabileceklerini tahmin ediyoruz. Profesyonel destek almak isterseniz, bizim grafik hizmetimizden yararlanarak gerekli yazılı ve görsel materyalleri bize iletmeniz durumunda reklamınızı hazırlayabiliriz. Bu hizmetimizin ücreti 1.000TL+KDV’dir. Görsellerin sade, yazının 6-7 kelimeyi geçmemesini tavsiye ederiz.

Reklam görsel ebatları ve uzantısı ne olmalıdır?

Pal Bant Reklam: Bant reklamın süresi 8 saniyedir. HD yayın yapmayan kanallar 720*576 ölçülerinden yayın yapmaktadır,  bant reklam ölçüsü 116×576  bu ölçü reklam alanının 1/4 olarak ölçülendirilir.
Bant reklam hazırlanırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta key renginin bant reklam içinde olmayan bir renk seçilmesidir, çoğunlukla kullanılan renk yeşildir (R:0, G:255, B:0) .mp4 formatında yayın yapılmaktadır.

HD Bant Reklam: HD yayın yapan kanalların bant reklam ölçüleri  1920X216 aynı kural yani 1/4 ölçü birimi burada da geçerlidir.

Kanallar çoğunlukla  bant reklamın sonunda ve başında 2 veya 3 sn boşluk bırakılmasını talep ederler boşluklar tamemen key rengi olmalıdır .

Formatlar: .mp4 genel olarak bu formatlarda yayınları teslim etmeniz gerekir .tga ve  alpha .mov da key rengine gerek yoktur çünkü bant reklamınız dışındaki alanlar görünmemektedir.

Sardunya Reklam dışında bu hizmetten yararlanabilir miyiz?

Sardunya Reklam olarak Trabzon-Rize-Artvin şehirlerinin Resmi Temsilcisiyiz, bizim dışımızda Digitürk veya D-Smart kendisi de dahil yerel reklam yayınlayamayacaktır. Aksi durumlarda bize yüklü bir tazminat ödemek durumunda kalacaklardır.

Diğer şehirlerde nasıl reklam verebiliriz?

Sardunya Reklam olarak her ajans ve reklam şirketiyle dürüst ve güvenilir ilişki kurmak presiplerimizden birini oluşturmaktadır. İsteğinizi,MÜŞTERİ-İLGİLİ TEMSİLCİ arasında 3PAS görevini üstlenerek gerçekleştiririz. Dosya,ödeme ve sözleşme şartları bizim güvenilirliğimiz ile gerçekleştirilerek. Reklamlarınız ile sizin arasında köprü görevi üstleniriz. Ödeyeceğiniz tutarda herhangi bir değişiklik olmayacaktır.

Sezonluk Paket alımlarında farklı firma olarak bant reklamlar verebilir miyiz?

Evet. Reklamın yayınlanacağı haftanın 7-10 gün öncesinde bize bant reklamı göndermelisiniz, RTÜK reklamınızı kontrol etmek zorundadır.

Derbi maçlarının fiyatları neden farklı?

Şehirde taraflı tarafsız en çok izlenen yayın olduğu için en fazla izlenim oranına sahip olacaktır. Maçla hiç ilgisi olmayan insanların bile maç başlamadan ekran başına geçecek olmaları düşünülünce taraftar dışında diğer potansiyel müşterilerinize ulaşma olanağınız da olacaktır.

Ulusal Reklamlara kıyaslanınca neden bu kadar ucuz?

Sezon başında yaptığımız sözleşmeler gereği fiyatlarımız ulusala göre çok uygundur. Bunun nedeni RTÜK’ün yeni yasası gereği canlı maçlarda ki reklam yasağıdır. Bu yasadan önce sözleşmelerimizin yapıldığı için tüm iller için satın alma gerçekletirmiş olmamızdır.

Tek bir maç için ulusal da reklam vermek istiyorum.

8sn.’lik 1 tane bant reklamınız için 8000$’dan fiyatlar başlayacaktır, Reklam yoğunluğuna ve RTÜK yasağına göre bu rakamın en düşük rakam olduğunu söyleyebiliriz. Size net fiyat vermek için istediğiniz maçı bize 15 gün önceden bildirmeniz gerekecektir.  2-3 içinde fiyatımızı sunacağız, son 7 gün kala da bant reklamınızı hazır etmiş olmanız gerekecektir.

Maçlar LigTV-2-3-HD veya 80. Kanal veya 204-205-206 gibi kanallarda yayınlanırsa ne olacaktır?

Reklamınız tüm Süper Lig maçlarını kapsadığı için kanal ismi fark etmeksizin reklamınız gösterilecektir.

Ödemeler için taksit-çek-senet ve pazarlık yapabilir miyiz?

Ücretler sabittir rekabetin bu kadar çok olduğu şartlarda bu uygun fiyatlarda alabileceğiniz başka bir ulusal kanal mecrası olmadığını belirtmek isteriz. Ödemelerinizi karşılıklı sözleşmelerimizi yaptıktan sonra sözleşme de belirtilen 3 gün içinde banka hesabımıza EFT/HAVALE yaparak gerçekleştire bilirsiniz.

Farklı şehirlerde seçersek fiyat değişir mi?

Seçtiğiniz şehirlerin büyüklüğüne bağlı olarak fiyatlar değişmektedir. Büyük şehirlerin fiyatları farklı, orta ölçekli şehirlerin fiyatları farklı, küçük şehirlerin fiyatları farklıdır. Birden fazla şehir seçiminde herhangi bir indirim olmayacaktır.

İkinci yarı için fiyat listesi değişebilir mi?

Özellikle RTÜK’ün canlı maçlarda reklam yasağı getirmesinden sonra bizim fiyatları bu seviyeden başlatmamız başta DİGİTÜRK’ün tepkisine neden olmaktadır. Sonraki sezonlarda ki anlaşmamızı devam etmemiz için iyi ilişkilerimizi sürdürmek adına DİGİTÜRK’ün rekabetci reklam politikalarına ayak uydurmak zorunda kalabiliriz.

Digitürk ve D-Smart abone sayılarını öğrenebilir miyiz?

Tarafların gizlilik anlaşması gereği bu bilgiyi veremeyiz. Bu platformlar kendi bayilerine bile net rakam vermemektir. Reklam vermek istediğiniz şehirlerde ödediğiniz tutarın kişi başına gösterim ücreti hesaplanarak paylaşabiliriz. Örn; Digitürk için; Trabzon’da kişi başı izlenime düşen ortalama maliyet; 0,012krş. D-Smart için 0,008krş. Bu izlenimlere kahve,restaurant,çay bahçesi.vs gibi yerlerin ortalama kapasiteleri hesaplanarak ulaşıldığı beyan edilmiştir. Bu rakam Rize’de Digitürk için 0,011krş. D-Smart için 0,007krş. Artvin ile Rize aynı şehir statüsünde oldukları için rakamları aynıdır. İstanbul Avrupa yakasında ise bu rakamlar Digitürk için 0,015krş. D-Smart için 0,011krş. olarak belirtilmiştir. Fiyatlara KDV dahil değildir. İstanbul Avrupa Yakası Büyük Şehir Statüsündedir – Trabzon Orta Ölçekli Şehir – Rize Küçük Şehir Statülerinde yer almaktadır.

D’smart’ta Reklamlarımın Yayınlanacağı Kanalların Listesi Nedir?

D-Smart-reklamlari-trabzon-rize-artvin-kanal-listesi

D-Smart’ta yayınlanacak reklamlarımın zamanını ve programını öğrenebilir miyim?

Sisteme reklamınızı girdikten sonra RTÜK onay alındıktan sonra reklamınızın Prim Time yayında yerini alacaktır. Bu süreçten sonra ne zaman hangi programda yayınlanacağı konusunda sizi bilgilendireceğiz.

Reklam Ajansıyım Müşterim için reklam vermek istiyorum ne yapabilirim?

Satışını yapmak istediğiniz haftanın dolu olma riskine karşı ilk önce bizimle iletişime geçmelisiniz ve müşterinizden net dönüş alacağınız günü belirtmelisiniz.